V případě nouze použijte BEZPLATNOU tísňovou telefonní linku MP 156

                                                                                                                                                       

Aktuální dění v Břeclavi

Strážník přispěl k dopadení hledané osoby

BŘECLAV (29.7.2020) – Již mnohokrát bylo zmíněno, jak důležitá je u strážníků místní i osobní znalost. Důkazem toho je i případ, kdy dopomohla k dopadení pachatele hledaného PČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

Břeclavský strážník, který byl zrovna mimo službu, zachytil v médiích zprávu o hledaném podezřelém. Podle popisu zjistil, že jde o osobu, která momentálně pobývá v Břeclavi. O této skutečnosti ihned informoval strážníky a ti pak PČR, která tak mohla jít „na jisto“. Díky vynikající osobní znalosti strážníka byl hříšník dopaden a předán spravedlnosti.

L. Rigó

zobrazit více

Strážníkům se podařilo lapit zloděje. Zajištěná kola čekají na své majitele.

BŘECLAV (13.7.2020) - V pátek dvě hodiny po půlnoci byli strážníci přivoláni před vlakové nádraží. Oznamovatel měl dojem, že slyšel cvaknutí řetězu a následně zahlédl od stojanu ujíždějící osobu na kole. Pojal podezření, že došlo ke krádeži a vytočil linku 156. Při kontrole stojanů pak hlídka skutečně nalezla nejen několik poškozených zámků, ale i další nezajištěná kola, která byla očividně připravena k dalšímu „přesunu“. Proto byla ihned převezena a uschována na MP. Zpětnou kontrolou kamerových záznamů pak bylo zjištěno množství odcizených kol, počet a popis pachatelů a v neposlední řadě také popis jejich auta, kterým na místo přijeli. A právě auta, které odpovídalo popisu, si o pár hodin později všiml strážník, který byl mimo službu. Bylo odstaveno v jedné z ulic v místní části Poštorná. Ihned zalarmoval hlídku a ta vozidlo zajistila. Nato se k vozidlu přihlásil řidič cizí státní příslušnosti a zároveň i majitel. Povedené „skupince“ se totiž přilepila smůla na paty. Nejenže se nechali zvěčnit na kamerách, ale vůz, kterým kola převezli do úkrytu, jim na zpáteční cestě do Břeclavi, vypověděl službu. Cizinec se hlídce pod tíhou důkazů doznal a následně vrátil i několik odcizených kol, která už byla za hranicemi ČR. Do dnešního dne však nedošlo k nahlášení krádeže ani jednoho z těchto odcizených kol. Známe sice pachatele, ale neznáme poškozené. Proto tímto žádáme obyvatele, kteří své kolo odstavili před nádražím a v inkriminované době o něj „přišli“, nechť kontaktují linku 156, nebo se na MP dostaví osobně.

L. Rigó

kola

zobrazit více

Ušák, netopýr a lichokopytníci

BŘECLAV (8.7.2020) – Co se týká odchytu zvířat, valná většina výjezdů je na psí tuláky. Ale někdy strážníkům zpestří směnu i jiná „zvířena“. Tak jako včera večer. Hlídka vyjela na pomoc zajíci, který vběhl do jedné z provozoven na sídlišti Na Valtické a zaklínil se za nábytkem. Aby mohl být ušák bezpečně vyproštěn, musela hlídka nábytek demontovat. Poté byl bez újmy vypuštěn do divočiny.

O pár dní dříve zase převáželi na služebnu mládě netopýra, které leželo na zemi před obchodem. Všimla si ho kolemjdoucí a zalarmovala strážníky. Ti zas obratem pracovníky Záchranné stanice. Než byl předán do jejich péče, poskytli mu strážníci prozatímní ubytování na služebně MP.

Ne vždy však odchytávají jen mrňousky. Stane se, že se na špacír vydají i koně. V uplynulých dnech byla hlídka vyslána na hráz řeky Dyje, kde se pohybovali hned čtyři. Strážníkům se podařilo dohledat majitele, který už uprchlíky hledal a po upřesnění místa jejich výskytu, je vzápětí i našel.

Jen o pár dní později byl hlídce předán osedlaný kůň, kterého odchytl náhodný řidič. Další hlídka strážníků se proto, ve spolupráci s PČR, vypravila hledat jezdce, který mohl být zraněný. Vše nakonec dobře dopadlo. Jezdci se na štěstí nic nestalo a sám kontaktoval policii. Pak už bylo shledání dílem okamžiku.

L. Rigó

286414 1

284218 1

zobrazit více

Jednou to vyjít musí!

BŘECLAV (3.7.2020) – Vedle přestupků v dopravě, jsou strážníky nejčastěji řešeny i přestupky proti majetku, do kterých spadají krádeže v prodejnách. Přestože v uplynulých měsících počet událostí tohoto typu klesl, nyní už opět dosáhl standardní výše. Navíc jsou někteří pachatelé nepoučitelní a jejich chování hraničí až s drzostí. Tak jako v události, která se stala ve středu.

Strážníci vyjeli do jednoho z obchodních domů, kde byla zadržena žena „v akci“. Dvěma pracovníkům prodejny, kteří ji měli v prozatímní „péči“, vulgárně nadávala a vyhrožovala fyzickou újmou. Stejné jednání pak zkoušela i na zasahující strážníky. Na jejich výzvy nereagovala a kladla odpor, čímž si na chvíli vysloužila kovovou výzdobu obou zápěstí a výlet na služebnu PČR k ověření její totožnosti. Tím se však nenechala odradit. Žena se na místo činu vrátila a opět zkusila štěstí. Tentokrát se jí podařilo vyjít s odcizeným zbožím až ven, ale jen pár metrů, než ji ta samá hlídka i s lupem odchytila.

Během chvíle svým jednáním porušila hned několik paragrafů. Snad ji výsledek správního řízení přesvědčí o tom, že nakupování „za pět prstů“ není tím správným koníčkem.

L. Rigó

zobrazit více

Nikdo není dokonalý

BŘECLAV (26.6.2020) – Kromě těch vážnějších, řešili strážníci i pár událostí, které sice na první pohled vypadaly dost dramaticky, ale naštěstí šlo jen o úsměvná nedorozumění. V každém případě je třeba všechna oznámení vždy důkladně prověřit. Veselý konec je pak bonusem navíc.

Strážníci přijali oznámení o osobě, nehybně ležící za městem, v těsné blízkosti vozovky. Hlídka ihned vyjela na místo a osobu záhy nalezla. Zjišťováním zdravotního stavu však vyrušili právě odpočívajícího pracovníka, který byl naprosto v pořádku. Jen si po lopotě užíval zaslouženou přestávku.

Také byli přivoláni k jednomu z obytných domů. Před vchodem se mělo nacházet větší uhynulé zvíře. Bližší zkoumání odhalilo, že jde chlupatou rohožku z umělých vláken, nasáklou vodou.

Hlídka také vyjela na pomoc muži, který měl mít náhlé zdravotní obtíže, protože se skoro půl hodiny nehybně opíral o nádobu na odpad. Ano, nic mu nebylo, jen byl tak hluboce soustředěn na obsah popelnice. Nejprve pohledem pečlivě zkoumal obsah a teprve až narazil na něco užitečného, šel rukou na jisto.

L Rigó

zobrazit více

Noční zahradník

BŘECLAV (22.6.2020) – Jak už bylo psáno, některé osoby bez domova mají široké spektrum zájmů, a proto je jejich činnost velmi rozmanitá. Další dvě události jsou toho příkladem. Ve středu večer bylo strážníkům nahlášeno odcizení jízdního kola. Majitel ho zajistil zámkem a odstavil na náměstí T. G. Masaryka. Když se vrátil, stojan na kola byl prázdný. Srážníkům poskytl podrobný popis a ti ihned instruovali operátora MKDS. Ten hledal a našel. Kamera zachytila starého známého, nesoucího uzamčené kolo, které následně „zaparkoval“ nedaleko OD. Tam také kolo strážníci nalezli a mohli jej předat majiteli. Těžko říci, zda si tam muž kolo jen „odložil na později“ nebo to byla jen prostá škodolibost.Do další větší akce se pustil dnes těsně po půlnoci. Operátor ho zachytil, kterak „jednotí“ záhonky květin před Domem školství v ulici 17. listopadu. Nejeden obyvatel jistě rád potěší oko bohatě kvetoucími záhony, které lemují ulice města, bohužel ne tak náš starý známý. S prací zahradníků nebyl očividně spokojen a rostliny trochu „protřídil“. Strážníkům tvrdil, že nic netrhal. Záznam z kamer však „mluví“ jasně. Přestože se muž snaží dělat dojem „neškodného blázna“, jeho jednání naznačuje opak a dle jeho argumentů je zřejmé, že si své chování plně uvědomuje. Nabízenou pomoc opakovaně odmítá. Svým chováním však vyžaduje neustálou pozornost.

L. Rigó

videozáznam

matula

L.Rigó

zobrazit více

Stálí „klienti“

BŘECLAV (19.6.2020) – V rozmezí několika málo dnů se strážníci museli potýkat s událostmi, které měly společného jmenovatele - osoby bez domova. V mnoha případech jim jde i o život, a přestože je jim nabídnuta pomoc, odmítají ji. Nechtějí na svém zavedeném životním stylu nic měnit.

Nejen strážníci, ale i záchranáři mají neustále ve své „péči“ jim už dobře známé osoby, které nejprve „požily“ a poté si díky nekoordinovanosti svých pohybů přivodily zranění. V jednom případě dokonce bezvědomí. Další z nich se také často snaží recyklovat již jednou vyhozený odpad, ale po každé po sobě zanechá nepořádek na několika metrech čtverečních, nebo „usměrňuje“ řidiče při průjezdu křižovatkou a je tak nebezpečný nejen sobě, ale i ostatním.

Jiný případ jsou osoby, které sice na první pohled vypadají, že jsou „pod vlivem“, ale důvodem je stáří či nemoc. Tak jako v případě zmateného muže, který se objevil v úterý v poledne na vlakovém nádraží. Jednaosmdesátiletý muž nebyl místní. Velmi špatně komunikoval, nespolupracoval a zpočátku pomoc vehementně odmítal. Strážníci se ale nenechali odradit a systematicky zjišťovali, odkud senior přijel a kam se vydal. Pro jistotu mu byla také poskytnuta zdravotní péče a ve spolupráci se sociálním pracovníkem i dočasný azyl. Vše nakonec dobře dopadlo. Seniora si ještě týž den vyzvedli rodinní příslušníci, které se strážníkům přece jen podařilo dohledat.

 

L. Rigó

zobrazit více

Břeclav potrápily bouřky

BŘECLAV (16.6.2020) – Bouřky, které se o víkendu prohnaly Břeclaví nezůstaly bez následků. Strážníci asistovali jednotkám hasičů, které měly plné ruce práce.

V sobotu večer se vlivem silného větru odlomila ze stromu větev a zůstala nebezpečně viset nad chodníkem, který zatarasila. Strážníci tak museli uzavřít prostor a na místo přivolat hasiče. V neděli se situace ještě opakovala, ale vítr stromy už „jen“ ohýbal. Naštěstí se všechny tyto události obešly bez zranění, či větší škody na majetku.

Průtrž mračen, která bouřku doprovázela, způsobila komplikace i motorovým vozidlům. Protože kanalizace na mnoha místech „nestíhala“, v několika ulicích se vytvořily laguny, přes které auta projížděla jen s velkými obtížemi, nebo neprojela vůbec. Strážníci usměrňovali provoz, aby mohly zasahující hasiči komunikace co nejrychleji zprůjezdnit.

L. Rigó

nh

nh dálka

sady

břetka

K015 Národních hrdinů

zobrazit více

V hlavní roli kamery

BŘECLAV (15.6.2020) - Záznamy z kamer opět dopomohly ustanovit pachatele několika událostí, kteří tak mohou být hnáni k odpovědnosti.

Konkrétně byly dohledáni vandalové, kteří se bavili ničením obecně prospěšného zařízení v majetku obce. Výše škody dosáhla téměř deseti tisíc korun.

V další události, kdy strážníci zadrželi ničitele dopravních značek, operátor zpětnou kontrolou záznamu jeho „spanilé jízdy“ zjistil, že nezůstane jen u nich. Výtečník si na vrub ještě připíše i poškození rodinného domu.

Operátoři také objasnili případ údajného loupežného přepadení, které se záhy podařilo vyvrátit. Kamerový záznam totiž odhalil skutečnost, že má poškozený až příliš bujnou fantazii. Přepadení si vymyslel.

Neméně důležitá je ale i součinnost se strážníky. Společnými silami dopomohli ke šťastnému konci v případě pohřešované seniorky. Zatímco strážníci spolu s policisty rozjeli pátrání po celém území města, operátor kontroloval záznamy z míst, kde se žena pohybovala naposled a podle popisu zjišťoval další místa jejího možného pohybu. Seniorka byla po necelých dvou hodinách nalezena živá a zdravá.

A konečně i případ odcizení státní vlajky z jedné z budov. Operátor podle popisu zjistil, kde se pachatelé zdržují a už pro něj nebyl problém oba muže sledovat a instruovat hlídku MP, která je díky perfektní místní znalosti za pár okamžiků dostihla a předala hlídce PČR.

L. Rigó

zobrazit více

Jeden se zbraní a druhý bez řidičáku

BŘECLAV (10.6.2020) – V součinnosti s policisty prověřovali strážníci v uplynulých dnech oznámení o muži, který měl v ulici J. Palacha na veřejnosti manipulovat se střelnou zbraní. Operátor kamerového systému zachytil muže podobného popisu zrovna ve chvíli, kdy nasedl na kolo a vydal se směrem k mostu. Jakmile zmerčil přijíždějící strážníky, změnil směr a odbočil do vedlejší ulice. Nebylo mu to nic platné. Strážníci jej zastavili a nejen že u něj nalezli plynovou pistoli, ale také mu naměřili téměř dvě promile. Muže i zbraň si převzali přivolaní policisté.

O den dříve byl policistům strážníky předán i řidič vozidla, který se rozhodl vyjet si před půlnocí bez předchozí kontroly světel na vozidle. Právě tím na sebe upozornil strážníky, kteří jej zastavili v ulici nábřeží Komenského. Při projednávání přestupku však vyšlo najevo, že muž si vyjel nejen bez kontroly světel, ale i bez řidičského oprávnění, které mu bylo již dříve odehráno PČR. Z přestupku se tak stal rázem trestný čin.

L. Rigó

zobrazit více

Asistenti prevence kriminality v akci

BŘECLAV (2.6.2020) – Opět se potvrdilo, jak důležitá je nejen součinnost strážníků s operátory kamerového systému, ale i asistenty prevence kriminality. Ta byla přímo ukázková.

Právě v době, kdy prováděli rutinní kontrolu ulic Riegrova a Krátká, došlo v jednom z bytů k výbuchu. Asistenti ihned zalarmovali strážníky a ti další složky IZS. Ještě před jejich příjezdem pomáhali s evakuací obyvatel postiženého domu. Když z jednoho z bytů zaslechli volání o pomoc, pohotově vykopli dveře. Za nimi nalezli dvě těžce zraněné osoby. Informaci opět neprodleně předali složkám IZS, které tak mohli reagovat bez zbytečného prodlení.

Jen o pár dnů později si jeden z asistentů v ulici J. Palacha všiml ženy, která se nápadně podobala osobě hledané PČR. Přestože strážníkům své pravé jméno odmítla uvést, lustrací bylo zjištěnoi, že se v skutku jedná o osobu hledanou. Poté byla předána hlídce PČR.

L. Rigó

zobrazit více

Nevyzpytatelné počasí

BŘECLAV (26.5.2020) – Navzdory problémům v uplynulých dnech se našli i jedinci, kteří si nic nepřipouštěli a „jeli“ si ve svém standardním režimu.

Asi lokální boční poryv větru zaútočil na nebohého cyklistu v ulici třída 1. máje. Stálo ho velké úsilí udržet se na kole, natož ve svém pruhu pro cyklisty. Tři promile, které nadýchal strážníkům, s tím určitě neměly nic společného…
Jen o pár dnů později jiného konzumenta překvapila na cestě k domovu noc. Nedbaje chladu, ulehl v louži. Strážníci ho nalezli s tržnou ránou na hlavě, dezorientovaného, zkřehlého a se dvěma promile. Pro jistotu byl předán do péče záchranářů.

videozáznam

cyklista

(mp)

zobrazit více

Opět se nám tu rozmohl takový nešvar…

BŘECLAV (2.4.2020) – Cíl minimalizovat kontakt strážníků s občany, vzhledem k aktuální situaci, si někteří majitelé plechových miláčku opět vyložili po svém. Neobtěžují se hledat volný „chlívek“ na místě k tomu určeném, ale zaparkují kdekoliv je napadne. Třeba na trávě, ve vjezdu, nebo nejlíp přímo u vchodu. Bez ohledu na škody, bez ohledu na ostatní a bez ohledu na to, zda by se na místo, v případě potřeby, dostali záchranáři nebo hasiči. Strážníci budou tyto případy řešit dle stále platných zákonů. Pomoci v této době můžeme i snahou udržet dosavadní způsob fungování společnosti, včetně dodržování jejich pravidel.

(mp)

268448 3

269364 3

269673 4

zobrazit více

Omezený provoz? Ani náhodou!

BŘECLAV (25.3.2020) - Přestože břeclavským strážníkům nyní odpadla činnost související s kontrolami placeného stání, neznamená to, že by byla jejich služba klidnější. Právě naopak! Ve dne i v noci je na směnách maximálně možný počet hlídek. Všichni strážníci, bez ohledu na své předchozí zařazení, jsou v ulicích a kromě veřejného pořádku, dohlížejí i na dodržování vládních opatření. Mimo to přibyly další činnosti jako kontrola a řízení vstupu do Městského úřadu v hodinách pro veřejnost, rozvoz roušek seniorům, rozvoz respirátorů přidělených jednotlivým ordinacím, dohled nad odběrovým místem u nemocnice atd. Stejně tak jsou zapojeni i operátoři městského kamerového systému. Na několika desítkách kamer monitorují, zda se lidé neshlukují a zda nosí roušky. Kamery jsou však v neustálém pohybu a samozřejmě ne všechny mohou být zobrazeny na monitorech současně. Nelze tedy zachytit všechny možné prohřešky v reálném čase, aby je hlídka mohla ihned operativně řešit. Není v našich silách ještě sledovat všechny facebookové skupiny (a že jich tam je). Ani facebookový profil městské policie není spravován 24 hodin denně. Povzdechy typu „zase je tam banda bez roušek a nikdo s tím nic nedělá“, nemohou být ihned operativně řešeny, protože tyto události bohužel nikdo neoznámí. Pokud tedy chcete skutečně pomoci, tak použijte linku 156. Strážníci mohou jednat ihned.

(mp)

zobrazit více

I strážníci už mají roušek dostatek

BŘECLAV (20.3.2020) - Ještě začátkem týdne to s počtem roušek vypadalo všelijak i na městské policii. Avšak díky solidaritě ze strany občanů mohlo Město Břeclav doplnit zásoby i strážníkům a jsou slíbeny další. Díky tomu můžeme pomoci i my. Komu se roušky stále nedostává, ať kontaktuje MP.

PS: Děkujeme všem!

(mp)

 

IMG 20200319 151713

268008 2

268008 3

zobrazit více

Správa parkovacích karet, Ztráty a nálezy

 

BŘECLAV (16.3.2020) – Upozorňujeme, že od pondělí 16.3.2020 došlo k omezení provozní doby Správy parkovacích a karet a Ztrát a nálezů. Pokud to bude možné, platby provádějte bezhotovostně příkazem na účet a návštěvu oddělení omezte jen na nejnutnější případy.

Upravená pracovní doba:

Pondělí 8:00 – 11:00

Středa 8:00 – 11:00

Dále oznamujeme, že s účinností ode dne 16. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 se pozastavuje platnost nařízení, kterým obec vymezuje oblasti obce, ve kterých lze místní komunikace nebo jejich určené úseky užít za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy. Zóny rezidentního stání jsou dočasné zrušeny.

Parkovací automaty budou mimo provoz a parkování bude na těchto místech zdarma.

(mp)

zobrazit více

OZNÁMENÍ - Činnost Městské policie Břeclav při vládou vyhlášeném nouzovém stavu

BŘECLAV (16.3.2020) - S cílem minimalizovat kontakt strážníků s občany při řešení méně společensky nebezpečných přestupků, na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a veřejného pořádku, dnes velitel Městské policie Břeclav po dohodě s vedením města, stanovil všem podřízeným strážníkům postupy a vydal doporučení upravující výkon hlídkové služby. Vydaná doporučení rozhodně neznamenají, že městská policie bude rezignovat na své zákonem stanovené povinnosti, ale jedná se čistě o reakci na aktuální situaci, ve které se občané ČR nacházejí. Strážníci i nadále budou plnit své úkoly při dohledu nad veřejným pořádkem, bezpečností a plynulostí silničního provozu. Jedním z mnoha vydaných preventivních opatření je snížení kontaktu strážníků s občany, což je jedna z možností, jak zamezit šíření infekčního onemocnění. V návaznosti na tato opatření se obracíme na veřejnost se žádostí, aby návštěvu naší služebny na ulici Kupkové omezili pouze na okolnosti, které nesnesou odkladu. Na naše strážníky se můžete v případě potřeby obrátit i telefonicky cestou tísňové telefonní linky 156, na které se můžete dohodnout na dalším postupu. S touto výzvou se na vás, obracíme proto, abychom snížením počtu osobních návštěv pomohli efektivně snížit možné riziko šíření nákazy. Děkujeme za pochopení. Jsme všichni na jedné lodi.

(mp)

zobrazit více

Falešné výběrčí

BŘECLAV (12.3.2020) – V neděli dopoledne si jeden ze strážníků, který byl mimo službu, všiml dvojice žen, která na parkovišti před jedním z OD vybírala finanční příspěvek pro nevidomé. Informace ihned předal hlídce a ta operátorovi MKDS. Ten zjistil jejich popis a upřesnil místo pohybu. Když ženy zahlédly vůz městské policie, podpisové archy, na kterých bylo uvedeno, že sbírka je pro organizaci, která neexistuje, odhodily pod zaparkovaná auta a snažily se o zrychlený přesun. Nic jim to nebylo platné. Cizí státní příslušnice byly pro podezření s trestného činu předány republikovým policistům.

PS: Přestože se jedná o fintu, na kterou jsou obyvatelé neustále upozorňováni, byly archy z poloviny zaplněny podpisy lidí, kteří darovali částku v hodnotě několika set korun…

L. Rigó

zobrazit více

„Dobří“ známí

BŘECLAV (4.3.2020) – Na některé události opakující se v pravidelných intervalech stačí použít tlačítka Ctrl C a Ctrl V. O zvýšený počet výjezdů se přes víkend postarali opět dva jedinci z okruhu „známá firma“...

V pátek odpoledne přijali strážníci hned několik oznámení, že v ulici J. Palacha leží na zemi bezvládný muž. Hlídka zjistila, že je nezraněn, jen notně společensky unaven. Se třemi promile víc než vodorovnou polohu nezvládl. Tím si vysloužil jízdenku do protialkoholní záchytné stanice. Avšak neuběhlo ani 24 hodin a strážníci na něj opět vyjeli. Tentokrát už alespoň komunikoval a byl schopen chůze. Proto byl nasměrován k domovu. Nadýchal „jen“ dva a půl.

Na dalšího v poloze ležmo byli strážníci upozorněni v neděli brzy ráno. Dotyčného únava zmohla v ulici Nádražní. Cesta domů daleká a nohy bolavé. Zato v neděli odpoledne už byl v plné síle. V místní části Poštorná si spolu se dvěma psy udělal piknik na lavičce před jedním z obytných domů. Odpadky poházel kolem a psy měl puštěné na volno. Nepořádek musel uklidit a psy přivázat. Své chování za protiprávní nepovažoval. O své nepravdě se přesvědčí ve správním řízení.

L. Rigó

265084 2

zobrazit více

Auto na zdi, jeden v ohrožení, jeden s trojkou a zraněný pták (vlastně dva)

BŘECLAV (27.2.2020) - Opět malý týdenní „výběr z bobulí“…

Při běžné kontrolní činnosti si hlídka všimla motorového vozidla, které parkovalo u rodinného domu tak na těsno, že to očividně nemohl být úmysl. Jejich domněnku záhy potvrdil i řidič. Auto zaparkoval opodál, ale nezajistil brzdou a tak se samovolně rozjelo. Výsledek? Odřené auto i barák…

V sobotu ráno vyjeli strážníci na žádost operátora ZZS JmK. Měli prověřit oznámení o muži v nouzi. Hlídka zjistila, že se jedná o jejich stálého zákazníka. Pozornost MP považoval za nedostatečnou, tak to zkusil u záchranky. V ohrožení rozhodně nebyl. Po obou složkách se dožadoval nároku na jídlo, teplo a nocleh! Bylo mu vysvětleno, v jakých případech se na tísňové linky volá…

O zpestření se v neděli odpoledne v jednom z OD postaral hlídce také moc dobře známý jedinec. O nákup zájem nejevil, zato velmi hlasitě vulgárně nadával. Proto byl ochrankou ještě před příjezdem hlídky, vyveden. Muž se však nezájmem posluchačů nenechal odradit a jal se obtěžovat ženu sedící na nedaleké zastávce MHD. To už byl ale v hledáčku operátora MKDS. Strážníci mu po odchytu naměřili tři promile. Navíc mu museli přivolat záchranku. V opilosti si ještě stačil způsobit zranění hlavy…

Na dalšího zraněného ptáka, který se nacházel na břehu řeky, strážníky upozornil všímavý občan. Tentokrát šlo ale o volavku. Měla pochroumané křídlo. Hlídka ji opatrně odchytla a zajistila převoz do záchranné stanice.

L. Rigó

264198 2

zobrazit více

Dvojitý zásah

BŘECLAV (25.2.2020) – Díky dokonalé součinnosti strážníků s operátorem kamerového systému byl během krátké chvíle zadržen zloděj, z kterého se vyklubala celostátně hledaná osoba. Včera dopoledne přijali strážníci oznámení ženy, které bylo před prodejnou odcizeno jízdní kolo. Operátor MKDS se ihned pustil do prohledávání záznamů z kamer, které byly v dosahu. A byl úspěšný. Pachatel byl kamerou zachycen i s odcizeným kolem. Zloděje hlídka vzápětí zadržela a lustrací zjistila, že jde o muže podezřelého ze závažné majetkové trestné činnosti, po kterém PČR pátrá. Zloděje strážníci předali policistům a kolo majitelce.

L. Rigó

kolo

zobrazit více

Tradice a kočka na střeše

BŘECLAV (19.2.2020) – Uplynulý víkend se nesl ve znamení tradic. Někteří dodržují půst, jiní zase nehodlají upustit od svých tradičních přestávek na únavné cestě k domovu. Věříce v bezpečnost nočních ulic, s důvěrou se uloží ke spánku tam, kde je zrovna napadne, aby pak mohli být strážníky buzeni a odklízeni.

Na linku 156 se také ozval strážníkům dobře známý filuta, který si s nimi rád hraje. Mezi jeho oblíbené hry patří „Vytoč operačního“ a „Hlídko najdi si mě“. Vzhledem k tomu, že rovněž dodržuje tradice a vždy se schová na stejném místě, ještě nevyhrál. Přes tísňovou linku se také rád zaobírá problémy typu… proč mi už nechtějí nalít, jak to, že MP Břeclav nemá protidrogové oddělení aj.

Nakonec jedna netradiční záchranná akce. V okapovém korytě na okraji střechy rodinného domu v ulici Hraniční, uvízla jedna kočka domácí. Bylo to v den, kdy zcela výjimečně klesla rtuť teploměru na nulu. Celá střecha byla pokryta námrazou a velmi kluzká. Za použití žebříku byla kočka ze svého nedobrovolného zajetí vysvobozena a nezraněna snesena na pevnou zem.

L. Rigó

262256 2

262256 4

zobrazit více

Sabina, požár a další neřád

Břeclav (11.2.2020) - Ani v uplynulých dnech neměli strážníci o události nouzi. Navíc se včera přiřítila Sabina, a tak opět přiložili ruku k dílu a asistovali hasičům, kteří odstraňovali „její“ následky. Součinnost s hasiči však neprovádí strážníci jen v případě nevyzpytatelného počasí. Jednou z událostí, na kterou v minulém týdnu také vyjeli, byl požár v jednom z bytů výškové budovy. Kouř se valil i přes dveře bytu. Na bouchání a zvonění nikdo nereagoval. Vzhledem k tomu, že byli strážníci na místě nejdříve, a že mohl být ohrožen život a majetek, vykopli dveře. V oblacích štiplavého kouře nalezli muže, který si při vaření zdříml a nevzbudil se, ani když se mu jídlo na plotně vznítilo. Hlídka ho ihned předala záchranářům, kteří společně s hasiči přijeli vzápětí. A do třetice. Při kontrole parkoviště u OD Tesco si hlídka všimla muže, který kolemjdoucím nabízel k prodeji originály parfémů. Jakmile však zmerčil hlídku, už si tou originalitou tak jistý nebyl a dal se na útěk. Hlídkou byl „odchycen“ a ztotožněn. Při lustraci strážníci zjistili, že už byl za stejný prohřešek v Břeclavi popotahován, ale lekce mu zřejmě nestačila. Zboží mu bylo odebráno a nyní čeká na správní řízení, kde mu může být udělena pokuta až do výše 100 000 korun.

L. Rigó

cedulastrom

stromy

 

parf

zobrazit více

Břeclav potrápil silný vítr

BŘECLAV (7.2.2020) – Díky nepříznivým povětrnostním podmínkám v předešlých dnech měli strážníci plné ruce práce. Usměrňovali provoz při odstraňování spadlého stromu nebo uzavírali prostor v případě hrozícího nebezpečí při uvolněné střešní krytině, kdy už jedna část spadla mezi zaparkovaná auta. Jako zázrakem nedošlo k žádným zraněním či škodám na majetku. To jsou činnosti, kterými strážníci asistovali hasičům, kteří následky silného větru odstraňovali. Větřisko vyvrátilo i několik dopravních značek a odpadkových košů. Vlivem silného poryvu došlo i k pádu zídky v ulici U Stadionu. Naštěstí se v tu dobu v její blízkosti nikdo nenacházel. S následky jsme se potýkali i včera. Usměrňováním provozu hlídka opět asistovala hasičům při odstraňování uvolněné střešní tašky, která hrozila pádem přímo na frekventovaný chodník.

L. Rigó

260778 1

261000 1

zobrazit více

Oznámení

 

BŘECLAV (4.2.2020) – Městská policie Břeclav upozorňuje na pohyb terénních pracovníků Českého statistického úřadu, kteří budou v termínu od 1. 2. 2020 do 24. 5. 2020 u vybraných domácností získávat údaje o sociální a ekonomické situaci obyvatel. Více informací najdete ZDE. Přikládáme dva platné průkazy, kterými se budou terénní pracovníci prokazovat. Jejich „pravost“ si můžete ověřit ZDE.

Vzor starho prkazu tazatele rubov strana

Vzor starho prkazu tazatele lcov strana

Vzor novjho prkazu tazatele rubov strana

 

 Vzor novjho prkazu tazatele lcov strana

zobrazit více

Nemocný, zraněný a kamery

BŘECLAV (30.1.2020) – V sobotu odpoledne vyjeli strážníci na žádost operátora ZZS JmK. Měli prověřit nejasné oznámení o muži ve špatném zdravotním stavu nacházejícím se ve vestibulu vlakového nádraží. Strážníci muže na místě skutečně našli, ale záhy zjistili, že jeho potíže už nějaký ten pátek trvají a navíc péči o své zdraví hrubě zanedbává. Lékařské ošetření bylo třeba, ale nebyl v ohrožení života.

To se však nedalo říci o dalším muži, který rychlou lékařskou pomoc skutečně potřeboval. V neděli ráno si ho všiml operátor kamerového systému. Muž upadl na zledovatělé vozovce tak nešťastně, že si způsobil vážné zranění. Hlídka byla na místě do několika minut. Muže předala posádce záchranky, kterou už mezitím přivolal jeden ze svědků.

A u kamer ještě zůstaneme. Záznamy z kamerového systému opět pomohly ustanovit pachatele, kteří se dlouhodobě podíleli na ničení cizího majetku. Přestože měli operátoři k dispozici jen kusé informace, potřebné záznamy dohledali a předali PČR. Podezřelé osoby tak mohly být ztotožněny a hnány k zodpovědnosti.

L. Rigó

zobrazit více

Pěsti, hledaný a prodejci

BŘECLAV (27.1.2020) - V uplynulých dnech řešili strážníci i potyčku mezi dvěma muži. Ti si na veřejnosti mezi sebou „ručně a stručně“ vyřizovali záležitosti z dob dávno minulých. Hlídka je zaregistrovala v ulici J. Palacha. Asi netřeba zmiňovat, že oba „požili“. Událost MP dále šetří.

Strážníkům se také podařilo najít osobu, po které pátrala PČR. Muže, jenž odpovídal popisu, si hlídka všimla při běžné kontrolní činnosti v místní části Poštorná. Bez prodlení byl předán do rukou policistů.

A do třetice jedno upozornění. Na linku 156 bylo opět hlášeno nabízení zboží pochybného původu. Prodejci, jejichž původ je ještě pochybnější, se pohybovali na parkovišti před OD Tesco. V našem případě mělo jít o vrtačku. Nabádáme občany k obezřetnosti. S prodejci nekomunikovat, nic od nich nekupovat a událost ihned nahlásit.

L. Rigó

zobrazit více

Žena a labuť v nouzi

BŘECLAV (21.1.2020) – V uplynulých dnech překvapila strážníky telefonická žádost ženy o okamžitý převoz „na záchytku“. Vysvětlení, že o tom rozhoduje pouze lékař, nehodlala akceptovat a jala se vyhrožovat, „že si něco udělá“. Strážníci okamžitě zalarmovali i hlídku PČR a vyjeli. Na udané adrese se však nenacházela a navíc tam dotyčnou nikdo neznal. Lustrací bylo zjištěno, že se nějaký čas zdržovala i v jiné části města, ale ani tam nebyla k nalezení. Žena se však opět ozvala. Se stejnými výhrůžkami a prý na stejné adrese, kde už ji hlídky marně hledaly. Přestože se na udaném místě opět nenacházela, strážníci ji přece jen našli. Byla pod vlivem alkoholu, v nedobrém zdravotním stavu a neustále vyhrožovala sebepoškozením. Přivolaná záchranka ženu převezla ihned do nemocnice.

O pár hodin později vyjeli strážníci k řece Dyji. Na břehu se měla nacházet zraněná labuť, na kterou upozornil všímavý občan. Hlídka zjistila, že zraněná naštěstí nebyla, bohužel však uvízla v rybářském vlasci. Čím více se z něj pokoušela dostat, tím více se do něj zamotávala. Strážníci zvíře ihned vysvobodili a vypustili do řeky.

L. Rigó

zobrazit více

Kamerový systém opět v hlavní roli

BŘECLAV (17.1.2020) – Další dva parádní kousky si připsali na svůj vrub operátoři břeclavského kamerového systému. V úterý v jedné z bočních ulic nedaleko hlavní pošty došlo v důsledku dopravní nehody k poškození rozvodné datové skříně patřící společnosti poskytující internetové služby. Náhodný svědek hlídce vozidlo popsal a uvedl i časové údaje, které operátor vyhodnotil. Díky místní znalosti už pro něj nebyl problém správně vytipovat jak příjezdovou, tak i odjezdovou trasu vozidla od místa dopravní nehody. Přestože uvedené místo kamery nezabírají, vozidlo zpětně dohledal na ostatních kamerových záznamech, sestavil časovou osou jízdy a zadokumentoval jej i s poškozením vozidla, které odpovídalo způsobu dopravní nehody. Potřebné informace k ustanovení pachatele tak mohly být ihned postoupeny PČR. Těstě po půlnoci o pár dní dříve si operátor také všiml skupiny osob, která odpovídala popisu podezřelých ze sériové trestné činnosti. Ihned zalarmoval hlídky jak městské tak státní policie, aby mohlo být zabráněno v další trestné činnosti.

L. Rigó

 

257993 1

zobrazit více

Seniorky, kolaps a muž na kolejích

BŘECLAV (14.1.2020) – V uplynulých dnech strážníci opět pomáhali několika potřebným. Zcela výjimečné bylo to, že ani v jedné z událostí nešlo o alkohol. V rozmezí několika málo hodin byly hned dvě seniorky nuceny použít nouzové tlačítko alarmu na svých S.O.S. hodinkách. Obě doma upadly a nebyly schopny se bez pomoci postavit. Díky generálnímu klíči u nich byli strážníci do několika minut. Naštěstí se ani jedna z nich při pádu nezranila, a proto stačila pouze pomoc strážníků. Nebylo tak třeba alarmovat i záchranáře. Pomoc potřeboval i muž, který v pátek večer náhle zkolaboval a byl přímo ohrožen na životě. Strážníci ho spolu s hasiči oživovali do příjezdu záchranky. Neméně dramatická byla i poslední událost. Na další volání o pomoc vyjeli strážníci k rybníku za město. Oznamovatel nalezl v kolejišti zraněného muže, který vyhrožoval, že zde skoncuje se životem. Ještě před příjezdem hlídky se oznamovateli podařilo muže z dosahu kolejí dostat, ale ten měl neustále snahu se do kolejiště vracet, a tak mu v tom strážníci byli nuceni bránit. Na místo byla přivolána záchranka, která muže ihned převezla do nemocnice.

L. Rigó

zobrazit více

zobrazit archiv aktualit

Nepřehlédněte

Městská policie

Město Břeclav

  • Provozovatel Městské policie je Město Břeclav.
  • Městský úřad Břeclav
    nám. T.G.Masaryka 3, 690 81 Břeclav
  • IČ: 00283061, DIČ: CZ00283061
  • Web města
  • Facebook města

Tísňová linka 156

Městská policie Břeclav je orgánem obce, který plní úkoly při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plní také další úkoly podle zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii; plní i další úkoly, pokud to stanoví zvláštní zákon.